Zapewne nieraz miałeś taką myśl, że tęsknisz za książką, którą uwielbiasz z dawniejszych czasów. Jest to jedna z przyjemniejszych lektur dla większości młodych ludzi, tym bardziej, że jest krótka, ale za to sam przekaz jest szersza w przeciwieństwie do samej objętości książki.
A zatem możemy się również odnieść do popularnego powiedzenia ,, nie oceniaj książki po okładce’’, ponieważ taka jest właśnie powieść ,,Mały Książę’’, którą napisał Antoine de Saint – Exupery. Sama długość może właśnie rozbawiać, dając wrażenie, że jest to lektura dla dzieci, natomiast jakby się głębiej zastanowić, przeznaczona jest dla każdego, ponieważ przedstawia wartości, które nie każdy zauważa. A mianowicie, tytułowy bohater to chłopiec, który żyje sam na planecie, jednak odkąd poznaje różę, jego życie zmienia się w zupełnie inne.
Chociaż ona była egoistyczna, on obiecał jej, że się ją zajmie najlepiej jak umie. Nadszedł moment, że na każdej planecie poznał zupełnie inne osoby, które przedstawiały problemy dzisiejszego świata. Jednym z przykładów była postać Pijaka, która nie widziała nic lepszego na świecie oprócz piwa, co dla Księcia było niepojęte, tak samo jak władza Króla, który był samotny na planecie, ale jednak czuł, że ma władzę, ponieważ od tego słynie motyw korony i tronu. Jednak chłopiec uczył dorosłych, a dorośli uczyli się od Księcia o cennych wartościach – że nie ma sensu posiadać władzę nad tym, co i tak nie istnieje, tak samo w przypadku innych postaci, które poznał w następnej kolejności po kolei.
Dla latarnika była ważna lampa, którą włączał i wyłączał naprzemiennie, a Książę zrozumiał czym tak naprawdę jest poświęcenie – dlatego chciał jak najlepiej dla swojej róży, którą miał jedyną na swojej planecie i wiedział, że musi być jej wsparciem. Najbardziej wzruszające cytaty, które dają czytelnikom sentyment niemal do dzisiaj są m.in. :
– ,,Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.’’
– ,,Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku.’’
– ,, – Na pustyni jest się trochę samotnym.
– Równie samotnym jest się wśród ludzi.’’
Na podstawie tych cytatów, można łatwo stwierdzić, że są to mądre, życiowe wnioski, do których niejeden czytelnik lubi wracać. Są również popularne w sieci, na różnych portalach. A co jest istotne? – Że wcale nie trzeba być dorosłym człowiekiem, by dostrzec to, co widoczne dla serca i dla oczu.
Foto: Harry Zilber / CC BY-SA